
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Length | 5.9944 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 45 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 1.73 A |
| DC Resistance (DCR) | 90 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 2.5 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.73 A |
| inductance tolerance | 30 % |
| Max DC Current | 2.1 A |
| Saturation Current | 2.1 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 2.1 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.73 A |
| Max Length | 6.2 mm |
| Max Width | 6.2 mm |
| Min Length | 5.8 mm |
| Min Width | 5.8 mm |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47798
Ext.Price$0.47798
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47798 | $0.47798 |
| 10 | $0.38208 | $3.82080 |
| 25 | $0.35001 | $8.75025 |
| 50 | $0.32063 | $16.03150 |
| 100 | $0.29372 | $29.37200 |
| 300 | $0.28229 | $84.68700 |
| 500 | $0.27131 | $135.65500 |
| 1000 | $0.25647 | $256.47000 |
